Εθνικός-Άγιος Νικόλαος 3-1 (1-1)

Τον Άγιο Νικόλαο φιλοξένησε ο Εθνικός για την πρώτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, με την ομάδα μας να παίρνει την πρόκριση με σκορ 3-1 στην παράταση καθώς στα 90 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ωραία εκτελεαη φάουλ στο 28' , για να ισοφαρίσει ο Εθνικός με κεφαλιά του Τσατσαρή στο 37'.Στα 30 λεπτά της παράτασης οι παίκτες του Βαγγέλη Χαντέ πέτυχαν αλλά δύο τέρματα με τους Τσιμπόκα στο 105', αλλά και του Μανδαμαδιώτη στο 120' για το τελικό 3-1.Η ομάδα μας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο είχε τις ευκαιρίες καθώς και τρία δοκάρια με τους

Ζωγραφάκη, Γεωργούση και Αντωνίου αλλά και αρκετές χαμένες ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Αυτό ήταν μόλις το τρίτο παιχνίδι που δίνουν οι κυανόλευκοι από το ξεκίνημα της προετοιμασίας τους, με τον επόμενο αγώνα κυπέλλου να αποτελεί ένα ακόμη δυνατό test καθώς οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν επίσης εντός έδρας τον Κισσαμικό (ΠΑΕ Χανιά), που την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο ήταν από τους πρωταγωνιστές στην Super League 2.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές) :Δήμος, Μανδαμαδιώτης, Ζωγραφάκης, Τσατσαρής (80' Χατζηκυριάκος) , Χριστογιάννης, Τσιάβος (45' Μαλάϊ) , Σκεντεράι (60' Herrera), Πολύζος, Ποτουρίδης, (80' Παπαχρονόπουλος), Γεωργούσης (87' Τσιμπόκας), Αντωνίου (90' Μπούσης).