Κυανόλευκος θρίαμβος στο Κερατσίνι

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' εθνικής πέτυχε ο Εθνικός που επιβλήθηκε με 4-0 του ΑΟ Αγίου Νικολάου στο γήπεδο του Κερατσινίου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός είχε την υπεροχή, αλλά δεν κατάφερε να την μετουσιώσει με κάποιο γκολ, αφού ο ΑΟΑΝ με πολυπρόσωπη άμυνα δεν του επέτρεψε να κάνει πολλές φάσεις με σημαντικότερη το γυριστό του Ποτουρίδη μετά από τη σέντρα του Αντωνίου.

Στο β' μέρος, ωστόσο, ο Εθνικός και με τη βοήθεια του υπέροχου κόσμου του που γέμισε τις εξέδρες έφτασε τελικά σε μια άνετη νίκη, χωρίς μάλιστα να δεχτεί κάποιο γκολ, επίσης για πρώτη φορά φέτος.

Στο 62' ο Ποτουρίδης βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΑΟΑΝ και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 66' το φοβερό σουτ του Χατζηκυριάκου απέκρουσε ο τερματοφύλακας, όπως και την κεφαλιά του Χριστογιάννη στο 68'.

Στο 72' ο Γεωργούσης μετά από τις προσπάθειες του Αντωνίου και του Ποτουρίδη στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για 2-0, ενώ στο 89' ο Γεωργούσης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-0. Στις καθυστερήσεις ο Παπαχρονόπουλος με ωραίο βολέ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο του Εθνικού που κυριάρχησε δείχνοντας ότι φέτος μπορεί να πετύχει τον στόχο του.

Διαιτητής ο Κεφίλης με βοηθούς τους Οικονόμου και Θεοδωρόπουλο.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Βαγγέλης Χαντές): Δήμος, Μανδαμαδιώτης (60' Νταούλιας), Ζωγραφάκης, Χριστογιάννης (85' Φερεκίδης), Χατζηκυριάκος, Μαλάι (75' Παπαχρονόπουλος), Γεωργούσης, Πολύζος, Ποτουρίδης, Ερέρα (75' Μπούσης), Αντωνίου (75' Σκεντεράι)

ΑΟΑΝ (Άλκης Πλουσής): Γιαγκιόζης, Δολαψακής (75' Γελοσάνι) Τσιλεδάκης (58' Κοσκούρισιτς), Ξενοκτιστάκης, Κίσσας, Πήλιος (75' Μαρκάκης), Σένκα (58' Ιατρίδης), Γκίνη (31' λ.τρ. Μέμος), Τσανάι, Χαλκιαδάκης, Θεοδωράκης.